• Studium Praktyki Współczucia (cztery 2-dniowe zjazdy stacjonarne)

    Warszawa

    Zapraszamy na cztery, dwudniowe spotkania stacjonarne podczas których będziemy starali się doświadczać istnienia bez przymusu. Zapraszamy do wspólnej eksploracji, jak to jest być ze sobą i w grupie w pełnej dobrowolności, podejmując działania bez jakiegokolwiek przymusu, zgodnie z intencją, z jaką Marshall Rosenberg stworzył i rozpowszechniał The Nonviolent Communication (NVC, Porozumienie Bez Przemocy).
    Dlaczego chcemy to robić? Ponieważ mamy doświadczenia, że to, co najcenniejsze w życiu pojawia się tylko w wolności i dobrowolności: życzliwość, szczerość, bliskość, współpraca, zrozumienie, harmonia czy współczucie i troska itp.

    Jak będziemy to robić? Poprzez praktykowanie ze sobą i innymi procesu nazwanego Porozumienie Bez Przemocy, przypominając sobie naturalny język życia, który znamy, a który zapomnieliśmy. Będziemy zapraszali Was do rozmów, ćwiczeń i dzielenia się a wszystko w całkowitej dobrowolności.
    Kogo zapraszamy? Wszystkie osoby, którym zależy na doświadczaniu wolności, dobrowolności i odpowiedzialności za swoje wybory, oraz które chcą rozwijać umiejętności oferowane przez model NVC. Zakładamy, że spotkania mogą być doświadczeniem dość intensywnym emocjonalnie, dlatego zapraszamy osoby, które mają za sobą co najmniej 32h doświadczeń z NVC albo innymi formami poznawania siebie poprzez kontakt z uczuciami. W razie wątpliwości prosimy o kontakt.
    Podczas spotkań będziemy zapraszali do praktykowania:
    Samoświadomości: obserwowania swoich myśli, osądów, przekonań i dialogów wewnętrznych,
    Budowania relacji ze sobą i innymi osobami, opartych na wzajemnym zrozumieniu, szczerości, partnerstwie i życzliwości,
    Stawiania granic w zgodzie ze sobą,
    Zauważania swoich mechanizmów reagowania w trudnych sytuacjach i praktykowania sposobów na stopniową ich zmianę,
    Szczerego, autentycznego wyrażania siebie,
    Docierania do uczuć i potrzeb, do tego, co jest dla nas ważne,
    Odzyskiwania poczucia sprawczości i wpływu, poprzez wyrażanie próśb,
    Odzyskiwania spokoju, gdy sprawy układają się inaczej niż byśmy chcieli, poprzez kontakt ze sobą.

    Ze Studium najbardziej skorzystasz jeśli:
    · Zaufasz sobie i odważysz się odkrywać to co jest w Tobie,
    · Lubisz pracować w grupie i cenisz sobie wymianę doświadczeń,
    · Postanowisz uczestniczyć we wszystkich zjazdach,
    · Masz gotowość wykonywania ćwiczeń,
    · Przyjmiesz w stosunku do siebie i wszystkich osób na Studium postawę Ł.Ż.E.: łagodność, życzliwość, empatia.

    PROGRAM:
    Zjazd I – Fundamenty życia bez przemocy.
    „Wszystko, co robimy może być postrzegane jako próba zaspokojenia uniwersalnych potrzeb”.
    Łączenie się z uczuciami i potrzebami – kontakt ze sobą (empatia dla siebie).
    Odróżnianie obserwacji od osądów moralizujących i ich tłumaczenie na uczucia i potrzeby.
    Konstruowanie próśb zamiast żądań.
    Wyrażanie wdzięczności i docenianie zamiast pochwał.
    Zjazd II - Wyrażanie siebie bez przemocy.
    Mówienie „Nie” – stawianie granic służących życiu.
    Pogłębiona empatia dla siebie.
    Pogłębiony kontakt z potrzebami.
    Szczerość jako sposób na głębszy kontakt i bliskość.
    Przekonania a potrzeby. Praca z nawykowym myśleniem.

    Zjazd III - Zrozumieć złość.
    Granice odpowiedzialności.
    Wyrażanie złości i innych intensywnych uczuć.
    Paliwo napędowe złości: osądy moralizujące.
    Przyjmowanie „nie” ze zrozumieniem.
    Przeprosiny a pojednanie.

    Zjazd IV - Jaki świat tworzę? Wpływanie na siebie i innych.
    Współczujące użycie siły.
    Autorytet. Jak z niego korzystam?
    Opłakiwanie.
    Samodyscyplina pełna zrozumienia.
    NVC jako praktyka duchowa.

    ORGANIZACJA:
    Spotkamy się na czterech, 2-dniowych spotkaniach w Warszawie, soboty i niedziele. W soboty spotkanie potrwa od 9:00 do 18:00, a w niedziele od 9:00 do 16:00,.
    Uwaga: prosimy o uczestniczenie we wszystkich spotkaniach, ponieważ zależy nam na budowaniu poczucia bezpieczeństwa w grupie, które jest niezbędne do dzielenia się i ćwiczenia na przykładach z własnego życia.
    Miejsce: Warszawa, ul. Skaryszewska 12, Pallotyńskie Centrum Pomocy Duchowej SITIS.
    Terminy: 16-17 listopada 2024, 14-15 grudnia 2024, 18-19 stycznia 2025, 15-16 lutego 2025
    Finanse.
    Abyśmy mogli pokryć koszty organizacyjne oraz mieć na wynagrodzenie osób prowadzących prosimy Was o wsparcie w wysokości 2 900 zł za całe Studium (4 zjazdy). Jeśli ktoś nie może wpłacić takiej kwoty jednorazowo jesteśmy otwarci na rozłożenie wpłaty na części.

    Prosimy również osoby zdecydowane o opłatę wstępną, byśmy mieli jasność, kto jest zdecydowany i ile mamy osób, w wysokości 200 zł.

    Jeżeli powyższe kwoty uniemożliwiają komuś wzięcie udziału to bardzo prosimy o kontakt mailowy na adres kontakt@praktykawspolczucia.pl z propozycją rozwiązania i będziemy rozmawiać.

    Jeśli jesteś osobą, która nie może uczestniczyć, ale masz chęć wesprzeć finansowo realizację Studium, to będziemy wdzięczni za dobrowolną wpłatę w niżej podany sposób. Twoja hojność może przyczynić się do tego, że ktoś kogo nie stać na ten kurs teraz będzie mógł z niego skorzystać.

    Ilość miejsc:
    Studium ruszy jeśli zbierze się grupa 8 osób.
    Wpłaty: Prosimy o ich dokonywanie Blikiem na telefon +48 668 113 859 lub na konto 69 1050 1025 1000 0097 2492 4064 z dopiskiem “Studium Praktyka Współczucia”.
    Zapisy: po dokonaniu opłaty wstępnej prosimy o mail ze zgłoszeniem na adres kontakt@praktykawspolczucia.pl byśmy mogli mieć jasność w jakiej jesteśmy sytuacji.
    Prowadzący według porządku alfabetycznego:

    Adam Kusio.
    Kompetencje trenerskie nabyłem w Szkole Warsztatu i Treningu Psychologicznego w Ośrodku Intra w Warszawie (240 h). Zrozumienie ducha i praktyk NVC zdobyłem podczas ok. 700 godzin stacjonarnych warsztatów prowadzonych przez kilkunastu trenerów z Polski: m.in. Tomasza Bagińskiego, Magdalenę Sendor, Joannę Berendt, Annę Mills, Dominikę Jasińską, Agnieszkę Pietlicką oraz trenerów z zagranicy: Dominic Barter, Duke Duchscherer, Miki Kashtan, Irmtraud Kauschat, Ike Lasater, Chris Rajendram i inni.
    Mam za sobą ok. 1500 h dzielenia się NVC w różnych formach: warsztaty, grupy praktykujące, sesje indywidualne. Pracowałem dla osób prywatnych, szkół, firm oraz organizacji pozarządowych. Prowadziłem również Kręgi Naprawcze, mediacje i męski krąg.
    Kurs Praktyka Współczucia oferuję od 2019 roku. Prowadzę na nim całoroczne, cotygodniowe grupy praktykujące, spotkania społeczności oraz Kurs Prowadzenia Grup Praktykujących.

    Justyna Stróżyk-Mrozek
    NVC poznaję od 2010 roku. Ideą Marshalla B. Rosenberga zachwyciłam się na spotkaniach u Zofii i Karstena Schacht-Petersen, od których uczyłam się trzy lata, uczestnicząc w intensywnych treningach, warsztatach dla rodziców oraz Family Camp-ach. Wciąż integruję to patrzenia na siebie i świat. Dotychczas w tej drodze towarzyszyli mi m.in. Agnieszka Pietlicka, Agnieszka Rzewuska-Paca, Kathleen Macferran, Carl Plesner, Ian Peatey, Ranjitha Jeurkar. W sumie mam za sobą ok. 700 h warsztatów. Od 2021 roku uczestniczę w kursie Praktyka Współczucia, gdzie prowadzę grupy praktykujące oraz Laboratorium Empatii. Uczestniczyłam też w Kursie Prowadzenia Grup Praktykujących prowadzonego przez Adama Kusio.
    Z wykształcenia jestem psychologiem społecznym (SWPS w Warszawie). Rozumienie siebie pogłębiałam w czasie spotkań indywidualnych i grupowych (200 h). Pracowałam w instytucjach państwowych i prywatnych, z grupami oraz z osobami indywidualnymi. Bliski jest mi koncept tworzenia bezpiecznej przestrzeni, w której możemy odbudować kontakt ze sobą, aby w kolejnym kroku budować satysfakcjonujące relacje z innymi ludźmi.
    Artur Szczeciński
    Ponad 8 lat temu doświadczyłem czegoś wyjątkowego w moim życiu. Tak mocno zmieniło to moją dotychczasową perspektywę, iż podjąłem starania uzyskania odpowiedzi na pytanie: “Co to znaczy być Człowiekiem?”. Jestem praktykiem wielu koncepcji i lubię sprawdzać co mi służy. Realizuję się w mojej życiowej misji będąc duchownym Kościoła Naturalnego. Jestem gotowy podzielić się tym, czym dla mnie jest pokojowość i jak każdy może ją doświadczyć w swoim wnętrzu.
    W obszarze NVC mam za sobą ponad 500 godzin praktyk. Wspieram rozwój tej metody w Polsce prowadząc cotygodniowe spotkania on-line w ramach treningów Empatify oraz grupy praktykującej na kursie Praktyka Współczucia.
    Na prowadzonych przez siebie warsztatach stacjonarnych zwracam szczególną uwagę na doświadczanie obecności, by pamiętać, jaką wartość niesie komunikowanie się językiem życia.

    14-12-2024 09:00 - Studium Praktyki Współczucia (cztery 2-dniowe zjazdy stacjonarne) / Adam Kusio, Justyna Stróżyk-Mrozek, Artur Szczeciński

    Zapraszamy na cztery, dwudniowe spotkania stacjonarne podczas których będziemy starali się doświadczać istnienia bez przymusu. Zapraszamy do wspólnej eksploracji, jak to jest być ze sobą i w grupie w pełnej dobrowolności, podejmując działania bez jakiegokolwiek przymusu, zgodnie z intencją, z jaką Marshall Rosenberg stworzył i rozpowszechniał The Nonviolent Communication (NVC, Porozumienie Bez Przemocy).
    Dlaczego chcemy to robić? Ponieważ mamy doświadczenia, że to, co najcenniejsze w życiu pojawia się tylko w wolności i dobrowolności: życzliwość, szczerość, bliskość, współpraca, zrozumienie, harmonia czy współczucie i troska itp.

    Jak będziemy to robić? Poprzez praktykowanie ze sobą i innymi procesu nazwanego Porozumienie Bez Przemocy, przypominając sobie naturalny język życia, który znamy, a który zapomnieliśmy. Będziemy zapraszali Was do rozmów, ćwiczeń i dzielenia się a wszystko w całkowitej dobrowolności.
    Kogo zapraszamy? Wszystkie osoby, którym zależy na doświadczaniu wolności, dobrowolności i odpowiedzialności za swoje wybory, oraz które chcą rozwijać umiejętności oferowane przez model NVC. Zakładamy, że spotkania mogą być doświadczeniem dość intensywnym emocjonalnie, dlatego zapraszamy osoby, które mają za sobą co najmniej 32h doświadczeń z NVC albo innymi formami poznawania siebie poprzez kontakt z uczuciami. W razie wątpliwości prosimy o kontakt.
    Podczas spotkań będziemy zapraszali do praktykowania:
    Samoświadomości: obserwowania swoich myśli, osądów, przekonań i dialogów wewnętrznych,
    Budowania relacji ze sobą i innymi osobami, opartych na wzajemnym zrozumieniu, szczerości, partnerstwie i życzliwości,
    Stawiania granic w zgodzie ze sobą,
    Zauważania swoich mechanizmów reagowania w trudnych sytuacjach i praktykowania sposobów na stopniową ich zmianę,
    Szczerego, autentycznego wyrażania siebie,
    Docierania do uczuć i potrzeb, do tego, co jest dla nas ważne,
    Odzyskiwania poczucia sprawczości i wpływu, poprzez wyrażanie próśb,
    Odzyskiwania spokoju, gdy sprawy układają się inaczej niż byśmy chcieli, poprzez kontakt ze sobą.

    Ze Studium najbardziej skorzystasz jeśli:
    · Zaufasz sobie i odważysz się odkrywać to co jest w Tobie,
    · Lubisz pracować w grupie i cenisz sobie wymianę doświadczeń,
    · Postanowisz uczestniczyć we wszystkich zjazdach,
    · Masz gotowość wykonywania ćwiczeń,
    · Przyjmiesz w stosunku do siebie i wszystkich osób na Studium postawę Ł.Ż.E.: łagodność, życzliwość, empatia.

    PROGRAM:
    Zjazd I – Fundamenty życia bez przemocy.
    „Wszystko, co robimy może być postrzegane jako próba zaspokojenia uniwersalnych potrzeb”.
    Łączenie się z uczuciami i potrzebami – kontakt ze sobą (empatia dla siebie).
    Odróżnianie obserwacji od osądów moralizujących i ich tłumaczenie na uczucia i potrzeby.
    Konstruowanie próśb zamiast żądań.
    Wyrażanie wdzięczności i docenianie zamiast pochwał.
    Zjazd II - Wyrażanie siebie bez przemocy.
    Mówienie „Nie” – stawianie granic służących życiu.
    Pogłębiona empatia dla siebie.
    Pogłębiony kontakt z potrzebami.
    Szczerość jako sposób na głębszy kontakt i bliskość.
    Przekonania a potrzeby. Praca z nawykowym myśleniem.

    Zjazd III - Zrozumieć złość.
    Granice odpowiedzialności.
    Wyrażanie złości i innych intensywnych uczuć.
    Paliwo napędowe złości: osądy moralizujące.
    Przyjmowanie „nie” ze zrozumieniem.
    Przeprosiny a pojednanie.

    Zjazd IV - Jaki świat tworzę? Wpływanie na siebie i innych.
    Współczujące użycie siły.
    Autorytet. Jak z niego korzystam?
    Opłakiwanie.
    Samodyscyplina pełna zrozumienia.
    NVC jako praktyka duchowa.

    ORGANIZACJA:
    Spotkamy się na czterech, 2-dniowych spotkaniach w Warszawie, soboty i niedziele. W soboty spotkanie potrwa od 9:00 do 18:00, a w niedziele od 9:00 do 16:00,.
    Uwaga: prosimy o uczestniczenie we wszystkich spotkaniach, ponieważ zależy nam na budowaniu poczucia bezpieczeństwa w grupie, które jest niezbędne do dzielenia się i ćwiczenia na przykładach z własnego życia.
    Miejsce: Warszawa, ul. Skaryszewska 12, Pallotyńskie Centrum Pomocy Duchowej SITIS.
    Terminy: 16-17 listopada 2024, 14-15 grudnia 2024, 18-19 stycznia 2025, 15-16 lutego 2025
    Finanse.
    Abyśmy mogli pokryć koszty organizacyjne oraz mieć na wynagrodzenie osób prowadzących prosimy Was o wsparcie w wysokości 2 900 zł za całe Studium (4 zjazdy). Jeśli ktoś nie może wpłacić takiej kwoty jednorazowo jesteśmy otwarci na rozłożenie wpłaty na części.

    Prosimy również osoby zdecydowane o opłatę wstępną, byśmy mieli jasność, kto jest zdecydowany i ile mamy osób, w wysokości 200 zł.

    Jeżeli powyższe kwoty uniemożliwiają komuś wzięcie udziału to bardzo prosimy o kontakt mailowy na adres kontakt@praktykawspolczucia.pl z propozycją rozwiązania i będziemy rozmawiać.

    Jeśli jesteś osobą, która nie może uczestniczyć, ale masz chęć wesprzeć finansowo realizację Studium, to będziemy wdzięczni za dobrowolną wpłatę w niżej podany sposób. Twoja hojność może przyczynić się do tego, że ktoś kogo nie stać na ten kurs teraz będzie mógł z niego skorzystać.

    Ilość miejsc:
    Studium ruszy jeśli zbierze się grupa 8 osób.
    Wpłaty: Prosimy o ich dokonywanie Blikiem na telefon +48 668 113 859 lub na konto 69 1050 1025 1000 0097 2492 4064 z dopiskiem “Studium Praktyka Współczucia”.
    Zapisy: po dokonaniu opłaty wstępnej prosimy o mail ze zgłoszeniem na adres kontakt@praktykawspolczucia.pl byśmy mogli mieć jasność w jakiej jesteśmy sytuacji.
    Prowadzący według porządku alfabetycznego:

    Adam Kusio.
    Kompetencje trenerskie nabyłem w Szkole Warsztatu i Treningu Psychologicznego w Ośrodku Intra w Warszawie (240 h). Zrozumienie ducha i praktyk NVC zdobyłem podczas ok. 700 godzin stacjonarnych warsztatów prowadzonych przez kilkunastu trenerów z Polski: m.in. Tomasza Bagińskiego, Magdalenę Sendor, Joannę Berendt, Annę Mills, Dominikę Jasińską, Agnieszkę Pietlicką oraz trenerów z zagranicy: Dominic Barter, Duke Duchscherer, Miki Kashtan, Irmtraud Kauschat, Ike Lasater, Chris Rajendram i inni.
    Mam za sobą ok. 1500 h dzielenia się NVC w różnych formach: warsztaty, grupy praktykujące, sesje indywidualne. Pracowałem dla osób prywatnych, szkół, firm oraz organizacji pozarządowych. Prowadziłem również Kręgi Naprawcze, mediacje i męski krąg.
    Kurs Praktyka Współczucia oferuję od 2019 roku. Prowadzę na nim całoroczne, cotygodniowe grupy praktykujące, spotkania społeczności oraz Kurs Prowadzenia Grup Praktykujących.

    Justyna Stróżyk-Mrozek
    NVC poznaję od 2010 roku. Ideą Marshalla B. Rosenberga zachwyciłam się na spotkaniach u Zofii i Karstena Schacht-Petersen, od których uczyłam się trzy lata, uczestnicząc w intensywnych treningach, warsztatach dla rodziców oraz Family Camp-ach. Wciąż integruję to patrzenia na siebie i świat. Dotychczas w tej drodze towarzyszyli mi m.in. Agnieszka Pietlicka, Agnieszka Rzewuska-Paca, Kathleen Macferran, Carl Plesner, Ian Peatey, Ranjitha Jeurkar. W sumie mam za sobą ok. 700 h warsztatów. Od 2021 roku uczestniczę w kursie Praktyka Współczucia, gdzie prowadzę grupy praktykujące oraz Laboratorium Empatii. Uczestniczyłam też w Kursie Prowadzenia Grup Praktykujących prowadzonego przez Adama Kusio.
    Z wykształcenia jestem psychologiem społecznym (SWPS w Warszawie). Rozumienie siebie pogłębiałam w czasie spotkań indywidualnych i grupowych (200 h). Pracowałam w instytucjach państwowych i prywatnych, z grupami oraz z osobami indywidualnymi. Bliski jest mi koncept tworzenia bezpiecznej przestrzeni, w której możemy odbudować kontakt ze sobą, aby w kolejnym kroku budować satysfakcjonujące relacje z innymi ludźmi.
    Artur Szczeciński
    Ponad 8 lat temu doświadczyłem czegoś wyjątkowego w moim życiu. Tak mocno zmieniło to moją dotychczasową perspektywę, iż podjąłem starania uzyskania odpowiedzi na pytanie: “Co to znaczy być Człowiekiem?”. Jestem praktykiem wielu koncepcji i lubię sprawdzać co mi służy. Realizuję się w mojej życiowej misji będąc duchownym Kościoła Naturalnego. Jestem gotowy podzielić się tym, czym dla mnie jest pokojowość i jak każdy może ją doświadczyć w swoim wnętrzu.
    W obszarze NVC mam za sobą ponad 500 godzin praktyk. Wspieram rozwój tej metody w Polsce prowadząc cotygodniowe spotkania on-line w ramach treningów Empatify oraz grupy praktykującej na kursie Praktyka Współczucia.
    Na prowadzonych przez siebie warsztatach stacjonarnych zwracam szczególną uwagę na doświadczanie obecności, by pamiętać, jaką wartość niesie komunikowanie się językiem życia.

    15-02-2025 09:00 - Studium Praktyki Współczucia (cztery 2-dniowe zjazdy stacjonarne) / Adam Kusio, Justyna Stróżyk-Mrozek, Artur Szczeciński

    Zapraszamy na cztery, dwudniowe spotkania stacjonarne podczas których będziemy starali się doświadczać istnienia bez przymusu. Zapraszamy do wspólnej eksploracji, jak to jest być ze sobą i w grupie w pełnej dobrowolności, podejmując działania bez jakiegokolwiek przymusu, zgodnie z intencją, z jaką Marshall Rosenberg stworzył i rozpowszechniał The Nonviolent Communication (NVC, Porozumienie Bez Przemocy).
    Dlaczego chcemy to robić? Ponieważ mamy doświadczenia, że to, co najcenniejsze w życiu pojawia się tylko w wolności i dobrowolności: życzliwość, szczerość, bliskość, współpraca, zrozumienie, harmonia czy współczucie i troska itp.

    Jak będziemy to robić? Poprzez praktykowanie ze sobą i innymi procesu nazwanego Porozumienie Bez Przemocy, przypominając sobie naturalny język życia, który znamy, a który zapomnieliśmy. Będziemy zapraszali Was do rozmów, ćwiczeń i dzielenia się a wszystko w całkowitej dobrowolności.
    Kogo zapraszamy? Wszystkie osoby, którym zależy na doświadczaniu wolności, dobrowolności i odpowiedzialności za swoje wybory, oraz które chcą rozwijać umiejętności oferowane przez model NVC. Zakładamy, że spotkania mogą być doświadczeniem dość intensywnym emocjonalnie, dlatego zapraszamy osoby, które mają za sobą co najmniej 32h doświadczeń z NVC albo innymi formami poznawania siebie poprzez kontakt z uczuciami. W razie wątpliwości prosimy o kontakt.
    Podczas spotkań będziemy zapraszali do praktykowania:
    Samoświadomości: obserwowania swoich myśli, osądów, przekonań i dialogów wewnętrznych,
    Budowania relacji ze sobą i innymi osobami, opartych na wzajemnym zrozumieniu, szczerości, partnerstwie i życzliwości,
    Stawiania granic w zgodzie ze sobą,
    Zauważania swoich mechanizmów reagowania w trudnych sytuacjach i praktykowania sposobów na stopniową ich zmianę,
    Szczerego, autentycznego wyrażania siebie,
    Docierania do uczuć i potrzeb, do tego, co jest dla nas ważne,
    Odzyskiwania poczucia sprawczości i wpływu, poprzez wyrażanie próśb,
    Odzyskiwania spokoju, gdy sprawy układają się inaczej niż byśmy chcieli, poprzez kontakt ze sobą.

    Ze Studium najbardziej skorzystasz jeśli:
    · Zaufasz sobie i odważysz się odkrywać to co jest w Tobie,
    · Lubisz pracować w grupie i cenisz sobie wymianę doświadczeń,
    · Postanowisz uczestniczyć we wszystkich zjazdach,
    · Masz gotowość wykonywania ćwiczeń,
    · Przyjmiesz w stosunku do siebie i wszystkich osób na Studium postawę Ł.Ż.E.: łagodność, życzliwość, empatia.

    PROGRAM:
    Zjazd I – Fundamenty życia bez przemocy.
    „Wszystko, co robimy może być postrzegane jako próba zaspokojenia uniwersalnych potrzeb”.
    Łączenie się z uczuciami i potrzebami – kontakt ze sobą (empatia dla siebie).
    Odróżnianie obserwacji od osądów moralizujących i ich tłumaczenie na uczucia i potrzeby.
    Konstruowanie próśb zamiast żądań.
    Wyrażanie wdzięczności i docenianie zamiast pochwał.
    Zjazd II - Wyrażanie siebie bez przemocy.
    Mówienie „Nie” – stawianie granic służących życiu.
    Pogłębiona empatia dla siebie.
    Pogłębiony kontakt z potrzebami.
    Szczerość jako sposób na głębszy kontakt i bliskość.
    Przekonania a potrzeby. Praca z nawykowym myśleniem.

    Zjazd III - Zrozumieć złość.
    Granice odpowiedzialności.
    Wyrażanie złości i innych intensywnych uczuć.
    Paliwo napędowe złości: osądy moralizujące.
    Przyjmowanie „nie” ze zrozumieniem.
    Przeprosiny a pojednanie.

    Zjazd IV - Jaki świat tworzę? Wpływanie na siebie i innych.
    Współczujące użycie siły.
    Autorytet. Jak z niego korzystam?
    Opłakiwanie.
    Samodyscyplina pełna zrozumienia.
    NVC jako praktyka duchowa.

    ORGANIZACJA:
    Spotkamy się na czterech, 2-dniowych spotkaniach w Warszawie, soboty i niedziele. W soboty spotkanie potrwa od 9:00 do 18:00, a w niedziele od 9:00 do 16:00,.
    Uwaga: prosimy o uczestniczenie we wszystkich spotkaniach, ponieważ zależy nam na budowaniu poczucia bezpieczeństwa w grupie, które jest niezbędne do dzielenia się i ćwiczenia na przykładach z własnego życia.
    Miejsce: Warszawa, ul. Skaryszewska 12, Pallotyńskie Centrum Pomocy Duchowej SITIS.
    Terminy: 16-17 listopada 2024, 14-15 grudnia 2024, 18-19 stycznia 2025, 15-16 lutego 2025
    Finanse.
    Abyśmy mogli pokryć koszty organizacyjne oraz mieć na wynagrodzenie osób prowadzących prosimy Was o wsparcie w wysokości 2 900 zł za całe Studium (4 zjazdy). Jeśli ktoś nie może wpłacić takiej kwoty jednorazowo jesteśmy otwarci na rozłożenie wpłaty na części.

    Prosimy również osoby zdecydowane o opłatę wstępną, byśmy mieli jasność, kto jest zdecydowany i ile mamy osób, w wysokości 200 zł.

    Jeżeli powyższe kwoty uniemożliwiają komuś wzięcie udziału to bardzo prosimy o kontakt mailowy na adres kontakt@praktykawspolczucia.pl z propozycją rozwiązania i będziemy rozmawiać.

    Jeśli jesteś osobą, która nie może uczestniczyć, ale masz chęć wesprzeć finansowo realizację Studium, to będziemy wdzięczni za dobrowolną wpłatę w niżej podany sposób. Twoja hojność może przyczynić się do tego, że ktoś kogo nie stać na ten kurs teraz będzie mógł z niego skorzystać.

    Ilość miejsc:
    Studium ruszy jeśli zbierze się grupa 8 osób.
    Wpłaty: Prosimy o ich dokonywanie Blikiem na telefon +48 668 113 859 lub na konto 69 1050 1025 1000 0097 2492 4064 z dopiskiem “Studium Praktyka Współczucia”.
    Zapisy: po dokonaniu opłaty wstępnej prosimy o mail ze zgłoszeniem na adres kontakt@praktykawspolczucia.pl byśmy mogli mieć jasność w jakiej jesteśmy sytuacji.
    Prowadzący według porządku alfabetycznego:

    Adam Kusio.
    Kompetencje trenerskie nabyłem w Szkole Warsztatu i Treningu Psychologicznego w Ośrodku Intra w Warszawie (240 h). Zrozumienie ducha i praktyk NVC zdobyłem podczas ok. 700 godzin stacjonarnych warsztatów prowadzonych przez kilkunastu trenerów z Polski: m.in. Tomasza Bagińskiego, Magdalenę Sendor, Joannę Berendt, Annę Mills, Dominikę Jasińską, Agnieszkę Pietlicką oraz trenerów z zagranicy: Dominic Barter, Duke Duchscherer, Miki Kashtan, Irmtraud Kauschat, Ike Lasater, Chris Rajendram i inni.
    Mam za sobą ok. 1500 h dzielenia się NVC w różnych formach: warsztaty, grupy praktykujące, sesje indywidualne. Pracowałem dla osób prywatnych, szkół, firm oraz organizacji pozarządowych. Prowadziłem również Kręgi Naprawcze, mediacje i męski krąg.
    Kurs Praktyka Współczucia oferuję od 2019 roku. Prowadzę na nim całoroczne, cotygodniowe grupy praktykujące, spotkania społeczności oraz Kurs Prowadzenia Grup Praktykujących.

    Justyna Stróżyk-Mrozek
    NVC poznaję od 2010 roku. Ideą Marshalla B. Rosenberga zachwyciłam się na spotkaniach u Zofii i Karstena Schacht-Petersen, od których uczyłam się trzy lata, uczestnicząc w intensywnych treningach, warsztatach dla rodziców oraz Family Camp-ach. Wciąż integruję to patrzenia na siebie i świat. Dotychczas w tej drodze towarzyszyli mi m.in. Agnieszka Pietlicka, Agnieszka Rzewuska-Paca, Kathleen Macferran, Carl Plesner, Ian Peatey, Ranjitha Jeurkar. W sumie mam za sobą ok. 700 h warsztatów. Od 2021 roku uczestniczę w kursie Praktyka Współczucia, gdzie prowadzę grupy praktykujące oraz Laboratorium Empatii. Uczestniczyłam też w Kursie Prowadzenia Grup Praktykujących prowadzonego przez Adama Kusio.
    Z wykształcenia jestem psychologiem społecznym (SWPS w Warszawie). Rozumienie siebie pogłębiałam w czasie spotkań indywidualnych i grupowych (200 h). Pracowałam w instytucjach państwowych i prywatnych, z grupami oraz z osobami indywidualnymi. Bliski jest mi koncept tworzenia bezpiecznej przestrzeni, w której możemy odbudować kontakt ze sobą, aby w kolejnym kroku budować satysfakcjonujące relacje z innymi ludźmi.
    Artur Szczeciński
    Ponad 8 lat temu doświadczyłem czegoś wyjątkowego w moim życiu. Tak mocno zmieniło to moją dotychczasową perspektywę, iż podjąłem starania uzyskania odpowiedzi na pytanie: “Co to znaczy być Człowiekiem?”. Jestem praktykiem wielu koncepcji i lubię sprawdzać co mi służy. Realizuję się w mojej życiowej misji będąc duchownym Kościoła Naturalnego. Jestem gotowy podzielić się tym, czym dla mnie jest pokojowość i jak każdy może ją doświadczyć w swoim wnętrzu.
    W obszarze NVC mam za sobą ponad 500 godzin praktyk. Wspieram rozwój tej metody w Polsce prowadząc cotygodniowe spotkania on-line w ramach treningów Empatify oraz grupy praktykującej na kursie Praktyka Współczucia.
    Na prowadzonych przez siebie warsztatach stacjonarnych zwracam szczególną uwagę na doświadczanie obecności, by pamiętać, jaką wartość niesie komunikowanie się językiem życia.

    18-01-2025 09:00 - Studium Praktyki Współczucia (cztery 2-dniowe zjazdy stacjonarne) / Adam Kusio, Justyna Stróżyk-Mrozek, Artur Szczeciński

    Zapraszamy na cztery, dwudniowe spotkania stacjonarne podczas których będziemy starali się doświadczać istnienia bez przymusu. Zapraszamy do wspólnej eksploracji, jak to jest być ze sobą i w grupie w pełnej dobrowolności, podejmując działania bez jakiegokolwiek przymusu, zgodnie z intencją, z jaką Marshall Rosenberg stworzył i rozpowszechniał The Nonviolent Communication (NVC, Porozumienie Bez Przemocy).
    Dlaczego chcemy to robić? Ponieważ mamy doświadczenia, że to, co najcenniejsze w życiu pojawia się tylko w wolności i dobrowolności: życzliwość, szczerość, bliskość, współpraca, zrozumienie, harmonia czy współczucie i troska itp.

    Jak będziemy to robić? Poprzez praktykowanie ze sobą i innymi procesu nazwanego Porozumienie Bez Przemocy, przypominając sobie naturalny język życia, który znamy, a który zapomnieliśmy. Będziemy zapraszali Was do rozmów, ćwiczeń i dzielenia się a wszystko w całkowitej dobrowolności.
    Kogo zapraszamy? Wszystkie osoby, którym zależy na doświadczaniu wolności, dobrowolności i odpowiedzialności za swoje wybory, oraz które chcą rozwijać umiejętności oferowane przez model NVC. Zakładamy, że spotkania mogą być doświadczeniem dość intensywnym emocjonalnie, dlatego zapraszamy osoby, które mają za sobą co najmniej 32h doświadczeń z NVC albo innymi formami poznawania siebie poprzez kontakt z uczuciami. W razie wątpliwości prosimy o kontakt.
    Podczas spotkań będziemy zapraszali do praktykowania:
    Samoświadomości: obserwowania swoich myśli, osądów, przekonań i dialogów wewnętrznych,
    Budowania relacji ze sobą i innymi osobami, opartych na wzajemnym zrozumieniu, szczerości, partnerstwie i życzliwości,
    Stawiania granic w zgodzie ze sobą,
    Zauważania swoich mechanizmów reagowania w trudnych sytuacjach i praktykowania sposobów na stopniową ich zmianę,
    Szczerego, autentycznego wyrażania siebie,
    Docierania do uczuć i potrzeb, do tego, co jest dla nas ważne,
    Odzyskiwania poczucia sprawczości i wpływu, poprzez wyrażanie próśb,
    Odzyskiwania spokoju, gdy sprawy układają się inaczej niż byśmy chcieli, poprzez kontakt ze sobą.

    Ze Studium najbardziej skorzystasz jeśli:
    · Zaufasz sobie i odważysz się odkrywać to co jest w Tobie,
    · Lubisz pracować w grupie i cenisz sobie wymianę doświadczeń,
    · Postanowisz uczestniczyć we wszystkich zjazdach,
    · Masz gotowość wykonywania ćwiczeń,
    · Przyjmiesz w stosunku do siebie i wszystkich osób na Studium postawę Ł.Ż.E.: łagodność, życzliwość, empatia.

    PROGRAM:
    Zjazd I – Fundamenty życia bez przemocy.
    „Wszystko, co robimy może być postrzegane jako próba zaspokojenia uniwersalnych potrzeb”.
    Łączenie się z uczuciami i potrzebami – kontakt ze sobą (empatia dla siebie).
    Odróżnianie obserwacji od osądów moralizujących i ich tłumaczenie na uczucia i potrzeby.
    Konstruowanie próśb zamiast żądań.
    Wyrażanie wdzięczności i docenianie zamiast pochwał.
    Zjazd II - Wyrażanie siebie bez przemocy.
    Mówienie „Nie” – stawianie granic służących życiu.
    Pogłębiona empatia dla siebie.
    Pogłębiony kontakt z potrzebami.
    Szczerość jako sposób na głębszy kontakt i bliskość.
    Przekonania a potrzeby. Praca z nawykowym myśleniem.

    Zjazd III - Zrozumieć złość.
    Granice odpowiedzialności.
    Wyrażanie złości i innych intensywnych uczuć.
    Paliwo napędowe złości: osądy moralizujące.
    Przyjmowanie „nie” ze zrozumieniem.
    Przeprosiny a pojednanie.

    Zjazd IV - Jaki świat tworzę? Wpływanie na siebie i innych.
    Współczujące użycie siły.
    Autorytet. Jak z niego korzystam?
    Opłakiwanie.
    Samodyscyplina pełna zrozumienia.
    NVC jako praktyka duchowa.

    ORGANIZACJA:
    Spotkamy się na czterech, 2-dniowych spotkaniach w Warszawie, soboty i niedziele. W soboty spotkanie potrwa od 9:00 do 18:00, a w niedziele od 9:00 do 16:00,.
    Uwaga: prosimy o uczestniczenie we wszystkich spotkaniach, ponieważ zależy nam na budowaniu poczucia bezpieczeństwa w grupie, które jest niezbędne do dzielenia się i ćwiczenia na przykładach z własnego życia.
    Miejsce: Warszawa, ul. Skaryszewska 12, Pallotyńskie Centrum Pomocy Duchowej SITIS.
    Terminy: 16-17 listopada 2024, 14-15 grudnia 2024, 18-19 stycznia 2025, 15-16 lutego 2025
    Finanse.
    Abyśmy mogli pokryć koszty organizacyjne oraz mieć na wynagrodzenie osób prowadzących prosimy Was o wsparcie w wysokości 2 900 zł za całe Studium (4 zjazdy). Jeśli ktoś nie może wpłacić takiej kwoty jednorazowo jesteśmy otwarci na rozłożenie wpłaty na części.

    Prosimy również osoby zdecydowane o opłatę wstępną, byśmy mieli jasność, kto jest zdecydowany i ile mamy osób, w wysokości 200 zł.

    Jeżeli powyższe kwoty uniemożliwiają komuś wzięcie udziału to bardzo prosimy o kontakt mailowy na adres kontakt@praktykawspolczucia.pl z propozycją rozwiązania i będziemy rozmawiać.

    Jeśli jesteś osobą, która nie może uczestniczyć, ale masz chęć wesprzeć finansowo realizację Studium, to będziemy wdzięczni za dobrowolną wpłatę w niżej podany sposób. Twoja hojność może przyczynić się do tego, że ktoś kogo nie stać na ten kurs teraz będzie mógł z niego skorzystać.

    Ilość miejsc:
    Studium ruszy jeśli zbierze się grupa 8 osób.
    Wpłaty: Prosimy o ich dokonywanie Blikiem na telefon +48 668 113 859 lub na konto 69 1050 1025 1000 0097 2492 4064 z dopiskiem “Studium Praktyka Współczucia”.
    Zapisy: po dokonaniu opłaty wstępnej prosimy o mail ze zgłoszeniem na adres kontakt@praktykawspolczucia.pl byśmy mogli mieć jasność w jakiej jesteśmy sytuacji.
    Prowadzący według porządku alfabetycznego:

    Adam Kusio.
    Kompetencje trenerskie nabyłem w Szkole Warsztatu i Treningu Psychologicznego w Ośrodku Intra w Warszawie (240 h). Zrozumienie ducha i praktyk NVC zdobyłem podczas ok. 700 godzin stacjonarnych warsztatów prowadzonych przez kilkunastu trenerów z Polski: m.in. Tomasza Bagińskiego, Magdalenę Sendor, Joannę Berendt, Annę Mills, Dominikę Jasińską, Agnieszkę Pietlicką oraz trenerów z zagranicy: Dominic Barter, Duke Duchscherer, Miki Kashtan, Irmtraud Kauschat, Ike Lasater, Chris Rajendram i inni.
    Mam za sobą ok. 1500 h dzielenia się NVC w różnych formach: warsztaty, grupy praktykujące, sesje indywidualne. Pracowałem dla osób prywatnych, szkół, firm oraz organizacji pozarządowych. Prowadziłem również Kręgi Naprawcze, mediacje i męski krąg.
    Kurs Praktyka Współczucia oferuję od 2019 roku. Prowadzę na nim całoroczne, cotygodniowe grupy praktykujące, spotkania społeczności oraz Kurs Prowadzenia Grup Praktykujących.

    Justyna Stróżyk-Mrozek
    NVC poznaję od 2010 roku. Ideą Marshalla B. Rosenberga zachwyciłam się na spotkaniach u Zofii i Karstena Schacht-Petersen, od których uczyłam się trzy lata, uczestnicząc w intensywnych treningach, warsztatach dla rodziców oraz Family Camp-ach. Wciąż integruję to patrzenia na siebie i świat. Dotychczas w tej drodze towarzyszyli mi m.in. Agnieszka Pietlicka, Agnieszka Rzewuska-Paca, Kathleen Macferran, Carl Plesner, Ian Peatey, Ranjitha Jeurkar. W sumie mam za sobą ok. 700 h warsztatów. Od 2021 roku uczestniczę w kursie Praktyka Współczucia, gdzie prowadzę grupy praktykujące oraz Laboratorium Empatii. Uczestniczyłam też w Kursie Prowadzenia Grup Praktykujących prowadzonego przez Adama Kusio.
    Z wykształcenia jestem psychologiem społecznym (SWPS w Warszawie). Rozumienie siebie pogłębiałam w czasie spotkań indywidualnych i grupowych (200 h). Pracowałam w instytucjach państwowych i prywatnych, z grupami oraz z osobami indywidualnymi. Bliski jest mi koncept tworzenia bezpiecznej przestrzeni, w której możemy odbudować kontakt ze sobą, aby w kolejnym kroku budować satysfakcjonujące relacje z innymi ludźmi.
    Artur Szczeciński
    Ponad 8 lat temu doświadczyłem czegoś wyjątkowego w moim życiu. Tak mocno zmieniło to moją dotychczasową perspektywę, iż podjąłem starania uzyskania odpowiedzi na pytanie: “Co to znaczy być Człowiekiem?”. Jestem praktykiem wielu koncepcji i lubię sprawdzać co mi służy. Realizuję się w mojej życiowej misji będąc duchownym Kościoła Naturalnego. Jestem gotowy podzielić się tym, czym dla mnie jest pokojowość i jak każdy może ją doświadczyć w swoim wnętrzu.
    W obszarze NVC mam za sobą ponad 500 godzin praktyk. Wspieram rozwój tej metody w Polsce prowadząc cotygodniowe spotkania on-line w ramach treningów Empatify oraz grupy praktykującej na kursie Praktyka Współczucia.
    Na prowadzonych przez siebie warsztatach stacjonarnych zwracam szczególną uwagę na doświadczanie obecności, by pamiętać, jaką wartość niesie komunikowanie się językiem życia.

    Ogólne