• Empatia w relacji z dzieckiem. Kurs dla rodziców i opiekunów

  Kraków

  Cykl warsztatów dla rodziców i opiekunów inspirowanych metodą Porozumienia Bez Przemocy

  Terminy: Moduł podstawowy: 14, 21, 28 września, 4 listopada 2019 w godz. 17.30-20.30, Moduł rozszerzony: 18, 25 listopada, 2, 9 grudnia w godz. 17.30.20.30

  Miejsce: Kraków, Klub Malucha Tup-Tup, ul. Wiedeńska 108

  MODUŁ PODSTAWOWY:

  Jak budować kontakt z dzieckiem poprzez rozmowę? Co mówić, a czego unikać w komunikacji? Jak nawiązać porozumienie, gdy dziecko się złości, a jak rozmawiać, gdy sami jesteśmy w emocjach? Jak formułować prośby, żeby dziecko je usłyszało? Co stosować zamiast kar i nagród?

  Zapraszamy na warsztaty rodziców i opiekunów, którzy chcą wzmocnić swoje kompetencje komunikacyjne i budować z dziećmi partnerskie relacje oparte na wzajemnym szacunku i zrozumieniu. Program opiera się na metodzie „Porozumienia Bez Przemocy” (Nonviolent Communication), której twórcą jest amerykański psycholog Marshall Rosenberg. NVC, zwane inaczej językiem serca, uczy otwartego wyrażania swoich uczuć i potrzeb, a także ułatwia zrozumienie uczuć i potrzeb drugiej osoby. NVC sprzyja budowaniu głębokich relacji z poszanowaniem potrzeb wszystkich członków rodziny.

  W TRAKCIE WARSZTATÓW:

  Dowiesz się, co sprzyja, a co utrudnia nawiązanie porozumienia z dzieckiem
  Poznasz zasady budowy komunikatów empatycznych na podstawie metody NVC
  Wzmocnisz umiejętność rozpoznawania i nazywania swoich uczuć i potrzeb, a także uczuć i potrzeb dziecka
  Nauczysz się reagować w trudnych sytuacjach za pomocą 3 narzędzi NVC (wyrażenie siebie, empatia i auto-empatia)
  Poszukasz różnych rozwiązań w wybranych przez Ciebie sytuacjach w relacji z dzieckiem
  Zwiększysz akceptację zarówno dla swoich potrzeb, jak i potrzeb dziecka
  Nauczysz się wzmacniać autonomię i poczucie pewności siebie dziecka

  TEMATY SPOTKAŃ:
  Jak zacząć rozmowę? 4 kroki do porozumienia (3,5 godziny)
  Dziecko w emocjach. O sile empatii (3 godziny)
  Jak odmawiać i jak reagować na odmowę dziecka? Czyli asertywność wg NVC (3 godziny)
  Nagrody i pochwały – co stosować w zamian? O wdzięczności w NVC (3 godziny)

  MODUŁ ROZSZERZONY:

  Poznałaś/eś metodę „Porozumienia Bez Przemocy” i praktykujesz ją dłużej lub krócej w domu, w przedszkolu lub szkole. Niektóre rzeczy być może Ci się sprawdzają i pozwalają pogłębić Twoją relację z dzieckiem lub podopiecznym. Mogą też pojawiać się momenty,w których czujesz bezradność i masz wątpliwości, czy to ma sens i czy to działa. Być może obwiniasz siebie za napady złości, a Twój wewnętrzny krytyk nie daje Ci spokoju. Starasz się podążać nową ścieżką, ale stare nawyki często biorą górę.
  Zapraszam Cię na ten warsztat, który pomoże ci „osadzić się” w praktycznym stosowaniu „Porozumienia Bez Przemocy” w relacji z dzieckiem i samym sobą, a także pogłębić swoją wiedzę i poznać kolejne narzędzia. Na warsztacie będzie też miejsce na podzielenie się wszystkimi wątpliwościami, które chciałabyś/chciałbyś rozwiać i przestrzeń na zajęcie się trudnymi emocjami, które pojawiają się w Tobie, kiedy pełnisz rolę rodzica.

  W TRAKCIE WARSZTATÓW:

  Przyjrzysz się głębiej złości – zarówno Twojej, jak i dziecka, poznasz jej rolę i znaczenie, odkryjesz myśli i przekonania, które mogą nasilać jej działanie, doświadczysz transformacji, która pozwoli Ci dotrzeć do głębszych potrzeb; poznasz również narzędzia pomocne we wspieraniu siebie i dziecka, kiedy pojawia się złość.
  Przy wspierającej atmosferze opartej na akceptacji i zaufaniu, będziesz mieć okazję przepracować to, co nazywamy potocznie „błędami” rodzicielskimi – to czego się wstydzisz lub za co się obwiniasz. Doświadczysz uzdrawiającej mocy empatii oraz transformacji poczucia winy i wstydu. Nauczysz się również przepraszać dziecko za coś, czego żałujesz (z pozycji osoby biorącej odpowiedzialność za siebie)
  Poznasz podstawy mediacji w duchu NVC, które będziesz miał/a okazję praktykować na wybranych przykładach w konfliktach pomiędzy dziećmi lub dzieckiem a inną osobą dorosłą (np. babcią, teściową, wychowawcą, drugim rodzicem)
  Poznasz również wachlarz możliwości i reakcji , które możesz zastosować w tych momentach kiedy odczuwasz brak dostępu do empatii.
  Podczas warsztatów omówimy też temat bycia dobrym rodzicem dla samego siebie. Wyruszysz na spotkanie swojego „wewnętrznego dziecka”, a także odkryjesz i wzmocnisz tę część siebie, która posiada naturalne pokłady empatii, miłości i mądrości.

  TEMATY SPOTKAŃ:

  Złość moja i dziecka – transformacja złości, praca z przekonaniami (3,5 godziny)
  Rodzic w poczuciu winy – transformacja poczucia winy i wstydu, wybaczanie sobie, przepraszanie (3 godziny)
  Rodzic mediator – mediowanie konfliktów pomiędzy rodzeństwem, rówieśnikami a także pomiędzy dzieckiem a innymi dorosłymi (np. babcią, opiekunem, rodzicem, rówieśnikiem) (3 godziny)
  Być rodzicem dla siebie – empatia dla „wewnętrznego dziecka” (3 godziny)

  Moduł rozszerzony przeznaczony jest dla osób, które:
  • znają podstawy metody „Porozumienia Bez Przemocy” (4 kroki,empatyczne słuchanie, minimum 8 godzin warsztatowych)
  • ukończyły moduł podstawowy lub inny kurs komunikacji empatycznej

  METODY:
  W trakcie warsztatów będziemy pracować w oparciu o scenki dialogowe, demonstracje, medytacje, pracę indywidualną, w parach i na forum.
  Będziemy korzystać m.in. z metod: Porozumienia Bez Przemocy, Coachingu Transformacyjnego oraz metody Richarda Schwartza „System Wewnętrznej Rodziny”.

  TRENER:

  Agata Olszak-Szymula – trenerka rozwoju osobistego i komunikacji, coach. Absolwentka Studium Porozumienia Bez Przemocy, Akademii Mistrzów Treningu, Kwalifikacyjnego Kursu Pedagogicznego, kursu Socjoterapii, Coachingu Transformacyjnego i Systemowego. Zajmuje się m.in. tematyką rodzicielską, inspirując się nurtem Rodzicielstwa Bliskości, pedagogiką Jespera Juula, wiedzą z zakresu neurobiologii oraz metodą Porozumienia Bez Przemocy (NVC). Prowadzi autorskie warsztaty komunikacji empatycznej dla rodziców i opiekunów. Współpracuje z placówkami oświatowymi, m.in. Polskim Instytutem Montessori, prowadząc szkolenia dla kadry żłobkowej, przedszkolnej i szkolnej. Wykładowca na kierunkach z zakresu komunikacji interpersonalnej i metodyki wychowania w Galicyjskim Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli. Do pracy z uczestnikami warsztatów wnosi własne doświadczenie 5-letniej pracy terapeutycznej u Olgi Haller, a także własnej pracy rozwojowej, która trwa nieprzerwanie od 20 lat. Założycielka Strefy Relacji, w ramach której organizuje i prowadzi warsztaty oraz sesje indywidualne m.in. dla rodziców, nauczycieli, dzieci i młodzieży. Prywatnie szczęśliwa żona i mama 7-letniej Uli, 4-letniego Julka i macocha 16-letniej Zosi.
  www.strefarelacji.pl

  OPINIE UCZESTNIKÓW:

  „Bardzo polecam: kameralnie, sympatycznie, szczerze, uczciwie, bez oceniania, bez krytyki, na wesoło a czasami z ciarkami na plecach (w moim przypadku nawet ze łzami w oczach). Zawsze chciałam być idealną mamą. Teraz po warsztatach wiem, że nawet gdy popełnię jakiś błąd, kiedy czasem odpuszczę i tak jestem najlepszą mamą, jaką mogłyby mieć moje dzieci :) Teraz jestem mamą, nianią, żoną patrzącą w nowy sposób na bliskich. Jestem sobie wdzięczna za to, że znalazłam czas aby uczestniczyć w warsztatach. Dzięki nim poczułam się prawdziwym człowiekiem.”

  Monika

  „Mimo że NVC i proces komunikacji na nim oparty były mi znane już wcześniej [od dawna stosuję ich elementy w pracy z Maluszkami], to dopiero te warsztaty zmusiły mnie do głębszych refleksji i pozwoliły spojrzeć na pewne sprawy z innej perspektywy. Trenerka – przesympatyczna i ciepła osoba, która potrafi wprowadzić na zajęciach przyjazną i nieskrępowaną atmosferę.”

  Kasia

  \"Brakuje mi słów by wyrazić swoją wdzięczność, że mogłam wziąć udział w tych warsztatach. Wiele rzeczy było dla mnie nowych, wiele odkrywałam na nowo i widzę w sobie dużą zmianę. Przede wszystkim mam lepszy kontakt z emocjami, które są dla mnie trudne i powoli uczę się sobie z nimi radzić.\"

  Ola

  \"Ogromnie polecam te warsztaty. Chcą dotrzeć do dzieci, najpierw docierasz do siebie, a potem relacje z dziećmi stają się łatwiejsze i przejrzystsze. Nauczyłam się akceptować ludzi takimi, jacy są, bez oceniania i etykietowania. Warsztaty pomogły mi w powolnym odkrywaniu siebie, przez co w większym stopniu przeżywania szczęścia\".

  Gosia

  RECENZJA:

  http://www.ml-eko.pl/porozumienie-bez-przemocy/

  CENA BEZ RABATU:

  Moduł podstawowy: 500 zł
  Moduł rozszerzony: 500 zł
  Całość: 850 zł

  CENA RABATOWA:
  Moduł podstawowy lub rozszerzony: 450 zł (w przypadku zapisania się i wpłacie zaliczki do końca sierpnia 2019, dla rodziców Tup Tupa, dla absolwentów innych warsztatów Agaty, w przypadku zapisania się pary)

  Całość: 800 zł (w przypadku zapisania się i wpłacie zaliczki do końca sierpnia 2019, dla rodziców Tup Tupa, dla absolwentów innych warsztatów Agaty, w przypadku zapisania się pary)

  ZADATEK: bezzwrotny 50zł, który jest potwierdzeniem rezerwacji

  ZAPISY: biuro@klubmaluchatuptup.pl

  INFORMACJE MERYTORYCZNE: agata@strefarelacji.pl

  Ogólne