• Słowa jak mosty. Kurs komunikacji empatycznej

  Kraków

  18. edycja warsztatów prowadzonych w oparciu o metodę Marshalla Rosenberga: NVC – Nonviolent Communication – Porozumienie Bez Przemocy z elementami Coachingu Transformacyjnego (5. edycja w Krakowie)

  Termin: cykl 10 spotkań w godz. 17.30-20.30, początek 7. listopada 2019
  Miejsce: Instytut Psychoedukacji i Rozwoju Integralnego, Kraków, ul. Powroźnicza 6/2

  Słowa mają niezwykłą moc – mogą stać się służącymi porozumieniu mostami, lub też murami, które oddzielają nas od innych. Jak zatem rozmawiać aby nawiązać satysfakcjonujące relacje z innymi? Jak zbliżać się do ludzi i starać się rozumieć innych w sytuacji kiedy mamy odmienne zdania i poglądy? Czym jest prawdziwa empatia? Jak być otwartym na innych i jednocześnie zadbać o swoje potrzeby? Jak umiejętnie rozwiązywać konfliktowe sytuacje z poszanowaniem uczuć i potrzeb wszystkich stron?

  W trakcie warsztatu poznasz i zastosujesz w praktyce narzędzia sprawdzonej, skutecznej metody, jaką jest Porozumienie Bez Przemocy (Nonviolent Communication). Metoda uczy uważnego, empatycznego słuchania pozwalającego lepiej zrozumieć innych i budować z nimi satysfakcjonujące relacje. Daje również możliwość głębszego poznania samego siebie, kontaktowania się ze swoimi uczuciami i potrzebami, dzięki czemu docieramy do tego, co jest dla nas w życiu najważniejsze i na tym skupiamy naszą uwagę. Poznanie założeń metody i praktyczne jej stosowanie daje nam także umiejętność rozwiązywania konfliktowych sytuacji w konstruktywny sposób.
  NVC jest stosowane w praktyce na całym świecie. Może być używane zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym (w pracy nauczyciela, psychologa, trenera, coacha, mediatora, menadżera czy dyplomaty.) Jest bardzo cennym narzędziem służącym do budowania turkusowych organizacji.
  W Polsce metoda ta jest propagowana od 2001 roku, początkowo przez Stowarzyszenie Polska Wspólnota Pokoju (Andrzej Krajewski, Małgorzata Braunek i Małgorzata Jakubczak), obecnie przez coraz liczniejsze grupy osób, które poznały metodę, stały się jej zwolennikami i pragną się nią dzielić.
  Kurs jest również wzbogacony o elementy Coachingu Transformacyjnego (inaczej Coachingu opartego na Potrzebach): m.in. coaching uczuć oraz praca z potrzebami.

  Warsztaty prowadzone są w sposób mocno interaktywny z użyciem różnorodnych metod szkoleniowych: m.in. demonstracje, praca w grupach, scenki dialogowe, praca z ciałem, wizualizacje i mini-medytacje.

  Dla kogo?
  Ten warsztat jest dla Ciebie, jeśli:
  – chcesz poznać lub pogłębić metodę \"Porozumienia Bez Przemocy\" Marshalla Rosenberga
  – chcesz poprawić jakość swoich relacji zarówno w życiu zawodowym, jak i osobistym
  – chcesz mieć lepszy kontakt z samym sobą, poprzez zwiększenie umiejętności rozpoznawania swoich uczuć oraz potrzeb
  – chcesz wzmocnić swoją zdolność empatii zarówno wobec innych, jak i siebie
  – chcesz lepiej sobie radzić w sytuacjach konfliktowych, kiedy słyszysz słowa krytyki lub odmowę
  – chcesz mieć większą jasność w momentach konfliktu wewnętrznego
  – chcesz zwiększyć swoją pewność siebie i lepiej sobie radzić z autokrytyką
  – chcesz czerpać siłę z własnej złościć i zwiększyć wybór swoich reakcji
  – pracujesz z ludźmi; jesteś coachem, trenerem lub terapeutą i chcesz wzbogacić swój warsztat pracy o narzędzia z zakresu empatycznej komunikacji wg metody \"Porozumienia Bez Przemocy\" oraz Coachingu Transformacyjnego (Coachingu opartego na Potrzebach)

  Tematy i terminy spotkań:

  1. O murach i mostach – co służy komunikacji, a co ją blokuje (7.11.2019)
  2. Jak wyrażać siebie, aby być w zgodzie ze sobą (21.11.2019)
  3. Empatia dla siebie – droga do samopoznania, spełnienia i szczęścia (5.12.2019)
  4. Jak słuchać – siła i moc empatii (19.12.2019)
  5. Moje i Twoje „nie” jako zaproszenie do dialogu (9.01.2020)
  6. Złość i gniew źródłem energii i mądrości (23.01.2020)
  7. Jak radzić sobie z osądami i krytyką? (6.02.2020)
  8. Spotkanie z wewnętrznym krytykiem (20.02.2020)
  9. Konflikt wewnętrzny w procesie podejmowania decyzji (5.03.2020)
  10.Wdzięczność – sprawdzony sposób na szczęście (19.03.2020)

  Współautorką programu jest trenerka Bożena Szymula ze Strefy Relacji – oddział w Gdańsku.

  Trenerka:
  Agata Olszak-Szymula
  Trenerka rozwoju osobistego i komunikacji oraz coach w nurcie Coachingu Transformacyjnego i Systemowego. W swojej pracy inspiruje się przede wszystkim metodą Porozumienia Bez Przemocy (NVC). Od 2010 r. prowadzi warsztaty i sesje indywidualne m.in. dla rodziców, nauczycieli, młodzieży, trenerów, coachów i pracowników. Wierzy, że relacje są jednym z ważniejszych źródeł szczęścia, dlatego jej misją w zawodzie trenera jest wspieranie innych w budowaniu relacji międzyludzkich opartych na wzajemnym zrozumieniu, autentycznym kontakcie oraz umiejętności empatycznego słuchania siebie i innych. Swoją wiedzę i umiejętności z zakresu NVC zdobywa, uczestnicząc w szkoleniach certyfikowanych trenerów NVC z Polski i z zagranicy (Ewa Orłowska, Ian Patey, Eva Rembala, Monica Reu, Miki Kaschtan, Liv Larsson, Frank i Gundi Gaschler). Absolwentka rocznego Studium NVC organizowanego przez Dojrzewalnię Róż, Akademii Mistrzów Treningu GT Mentor, akredytowanego kursu Coachingu Transformacyjnego prowadzonego przez trenerkę NVC z Danii Pernille Plantener i Coachingu Systemowego u Damiana Janusa. Założycielka Strefy Relacji. Prywatnie mama dwójki dzieci i żona.

  www.strefarelacji.pl


  Opinie uczestników:

  \"Dzięki warsztatom zbliżyłam się do siebie, swojego przeżywania, rozpoznawania stanów emocjonalnych i potrzeb oraz zaakceptowania ich. Polecam te warsztaty wszystkim, którzy chcą lepiej komunikować się ze sobą i z innymi. Duży profesjonalizm Agaty oraz jej uważność na potrzeby grupy to duży atut tych warsztatów\".
  Magda

  \"Profesjonalny kurs, dzięki któremu zyskałam nowe narzędzia do pracy z moimi klientami podczas procesu coachingowego, jak również zyskałam możliwość głębszego przyjrzenia się i nazywania swoich potrzeb\"
  Beata Rudzińska, Akredytowany coach IC

  \"Formuła tych warsztatów pozwala na bycie w procesie, w przeciwieństwie do jedno- czy dwudniowego zagłębiania się w temat. Dla mnie było to miejsce i czas na słuchanie siebie i swoich potrzeb, a także na naukę wyrażania tego, co potrzebuję oraz wyrażania wdzięczności do siebie i innych. Nauczyłam się także rozpoznawać prawdziwe potrzeby innych. Warsztaty wpłynęły na moje życie rodzinne (lepsza komunikacja z mężem i dzieckiem), a także na większą świadomość tego, co mówię, myślę i czuję w pracy zawodowej. Zauważyłam też, że bardziej chcę zmieniać siebie, niż edukować innych. Mam więcej pokory. Nie przejmuję się również tym, że są wśród mnie ludzie, którzy nie stosują języka NVC. Potrafię słuchać wewnętrznego krytyka, nie biorąc wszystkiego do siebie jak kiedyś. Uczę się wdzięczności dla samej siebie\"
  Magda, coach i trener

  \"Po warsztatach jestem bardziej uważna na swoje potrzeby i uczucia oraz na swoje reakcje. Warsztaty pogłębiły moją świadomość samej siebie. Dały mi klucz do własnych potrzeb i pokazały, jak za nimi podążać bez wstydu i zażenowania. Dzięki nim zrozumiałam, że tylko ja wiem, co jest dla mnie ważne i jestem w stanie zaufać sobie\".
  Ania, terapeuta zajęciowy

  \"Warsztaty pomogły mi zaopiekować się moim \’wewnętrznym dzieckiem\’, uwolniły od toksycznego krytyka, pokazały jego nowe oblicze. Uświadomiły mi, że wszyscy mamy takie same potrzeby, że dzięki empatii możemy zbudować prawdziwy mosty\"
  Kasia

  \"Warsztaty pozwalają zwiększyć świadomość własnych potrzeb i uczuć. Uczą odróżniać uczucia od myśli i zwiększają uważność na doznania z ciała. Spotkania pomogły mi również dotrzeć do sedna ważnego konfliktu i dzięki proponowanym narzędziom i ćwiczeniom udało mi się zwiększyć zrozumienie siebie i drugiej strony, a także znaleźć satysfakcjonujące mnie rozwiązanie. Mam teraz więcej siły na mocne bycie przy sobie i pozwolenie sobie na uznanie swoich potrzeb\".
  Justyna

  \"Warsztaty w sposób niezwykle ciekawy przybliżają metodę NVC. Wiele dobrego wprowadziły do mojego życia. Agata ma świetne podejście do uczestników oraz niezwykły dar tworzenia lekkiej atmosfery pełnej empatii i wzajemnego zaufania\".
  Piotr


  Informacje organizacyjne:
  Koszt:
  950 zł przy wpłacie za całość do 31. sierpnia oraz w przypadku zgłoszenia dwóch osób
  1050 zł przy wpłacie za całość po 31. sierpnia
  1150 zł przy płatności w 4. ratach

  zaliczka bezzwrotna: 100 zł
  (w cenie ciepłe i zimne napoje)

  Informacje i zapisy: Agata, 604 085 911, agata@strefarelacji.pl

  Ogólne